Aşıklar Çeşmesi

Aşıklar Çeşmesi

Değerli Lolibus okuyucuları Roma Gezi Rehberi yazımızda değindiğimiz Aşıklar Çeşmesi hakkında sizlere daha fazla bilgi verebilmek için bu makaleyi oluşturduk. Umarız keyifle okuyacağınız bir yazı olur. 🙂

Aşıklar Çeşmesi

Aşıklar Çeşmesi

Aşıklar Çeşmesi

Buda sarayının önün de yer alan Matthias Çeşmesi halk arasın da âşıklar çeşmesi olarak bilinmektedir. Çok güzel bir hikâyeye sahip olan bu çeşme turistler tarafından çok ilgi görmektedir. Herkes önün de fotoğraf çekilmek istemektedir. Bu çeşme 1904 yılın da tasarlanmış eski bir tarihe dayalıdır. Âşıklar çeşmesinin en üstün de Macar Krallığına ait bir heykel bulunmaktadır. Efsaneye göre Kral Matthias geyik avına gittiği günlerden birin de köylü güze3li olarak isimlendirdiği İlonka ile karşılamaktadır. Kral köylü kızını görünce âşık olur. Tabiki de köylü kızı da Krala âşık olur. İlk başta kral kıza kendini farklı bir şekil de tanıştırır. Kral olduğunu gizler ve kendini ziyaret etmesi için Buda’ya çağırır.

Aşıklar Çeşmesi Hakkında

Aşıklar Çeşmesi

Aşıklar Çeşmesi

Köylü kızı bir süre sonra Buda’ya sevdiği adamı ziyarete gider. Sevdiği adamın Kral olduğunu görünce büyük bir üzüntü ile köyüne geri döner. İlonka bu olaya çok üzülür. Çünkü krala âşık olmuştur. Ama bir kralla birlikte olamayacağını düşündüğü için ölür. İlonka ’ya âşık olan Kral kızın gelmediğine çok üzülür ve Kızın köyüne ziyarete gider. İlonka ‘yı yerin de bulamayan ve ölüm sebebini öğrenen kral ilk başta kendini doğru bir şekil de tanıtamadığı için çok üzülür. Bu aşkı tek başına yaşamak ve işçine atmak zorun da kalır. Bu aşk Budapeşte ‘de efsane olduğu bilinen ve herkes tarafından duyulan bir aşktır. Bu aşktan sonra Çeşmenin adına herkes âşıklar çeşmesi demeye başlamıştır. Bu çeşme çok fazla ziyarete uğramaktadır. Bu çeşmenin önün de anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekilen birçok turist bulunmaktadır. Eğer Budapeşte ‘ye gezmeye gidecekseniz, Âşıklar çeşmesini görmeden geri dönmeyin deriz. Çünkü Aşıklar çeşmesi gidilmesi ve görülmesi gereken bir yerdir.

Lolibus olarak düzenlediğimiz avrupa turlarında yer alan bu önemli yapıya siz de ziyaret etmek istiyorsanız buraya tıklayarak turumuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kendi imkanlarınızla da buraya gelmek istiyorsanız aşağıda dikkat etmeniz gereken uyarıları sizler için derledik. 🙂

Aşıklar Çeşmesi Ziyaretleri Hakkında Bilgiler

  • Konum: Piazza di Trevi, Roma
  • Ulaşım: 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 nolu otobüsleri  kullanarak buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu noktaya en yakın durak ise “Barberini”.

Bir Yorum Bırak

E-mail adresin paylaşılmayacak. Tüm alanları doldurmalısın.